Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 29 marca 2024 imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Artystka jakich mało - wernisaż wystawy

W sobotę 1 sierpnia o godzinie 15:00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka odbędzie się wernisaż wystawy Anny Ficoń "Artystka jakich mało".

"Anna Ficoń urodziła się 21 lipca 1938 roku w Cięcinie, na Żywiecczyźnie, w rodzinie Anny i Karola Stolarczyków. Po wyjściu za mąż zamieszkała w Wieprzu. Jest artystką samorodną, kontynuatorką tradycyjnej tematyki i formy. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Tworzy głównie rzeźby figuralne, często wielopostaciowe, pełne oraz płaskorzeźby. Dominuje tematyka sakralna: Madonny, Piety, Frasobliwi, liczni święci. Rzadziej są to sceny rodzajowe – postacie górali, wiejskich kobiet czy muzykantów. Powstają przede wszystkim z drewna lipowego. Prostymi cięciami, bez zajmowania się detalem, rzeźbiarka wydobywa to, co w pojedynczej figurze czy w scenie najważniejsze. Swe grubo ciosane, ekspresyjne prace najczęściej maluje farbami plakatowymi lub emulsją, w jaskrawych kolorach, podkreślając w ten sposób cechy postaci, zgodnie z kanonami sztuki ludowej. Szczególnie charakterystycznie dla jej twórczości są kolorowo malowane płaskorzeźby. Niekiedy prace bejcuje, pokrywa pokostem lnianym lub lakierem, zdarza się też, że pozostawia drewno w stanie surowym. Wykonuje także różnorodne szopki bożonarodzeniowe – zarówno figuralne, jak i płaskorzeźbione.

Anna Ficoń uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych – pokonkursowych, przekrojowych czy tematycznych. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach.  W 1977 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, w 1996 roku Nagrodę Wojewody Bielskiego, w 2002 Nagrodę im. Oskara Kolberga, w 2012 została laureatką Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego. Jej prace można znaleźć w kolekcjach muzealnych (w Bielsku Białej, Bytomiu, Katowicach, Krakowie, Nowym Sączu, Toruniu, Rabce, Żywcu, Warszawie), a także w zbiorach prywatnych. Wiele swoich pięknych, mocno osadzonych w ludowej tradycji, a przy tym cechujących się indywidualizmem rzeźb i płaskorzeźb zgromadziła w małej, przydomowej galerii." 

[Barbara Rosiek, Przekraczanie granic. Rzeźbiarka Anna Ficoń]


Facebook