Kultura
06-04-2017

Dni góralskie w OK Mirosławiec - 01-02/04/2017 r.

Dni góralskie w OK Mirosławiec
W dniach 1 - 2 kwietnia br. gościliśmy w Ośrodku Kultury w Mirosławcu członków zespołu „Mały Haśnik” z Żabnicy. 
„Mały Haśnik” to zespół regionalny, który odtwarza kulturę (zwyczaje) Beskidu Żywieckiego. W jego skład wchodzi 70 dzieci – uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z Żabnicy. Do Mirosławca przyjechało „jedynie” część zespołu - 30 osób wraz z kapelą. Łączy ich wspólna pasja, zamiłowanie do folkloru, tańca, śpiewu i tradycji swojej ziemi. Kierownictwo przywiązuje szczególną wagę do zachowania autentyczności stroju góralskiego.
W repertuarze zespołu znajdują się dziecięce zabawy i gry ludowe. „Mały Haśnik” prezentuje bogaty repertuar śpiewu i tańców swojego regionu: obyrtka, koło, koń, siustany i hajduk, starając się zachować ich tradycyjną formę. W programach zespołu bardzo często wykorzystywane i opracowywane są elementy dawnych zwyczajów i obrzędów.
Podczas pobytu zespół brał udział w zajęciach integracyjnych, wspólnie z dziećmi i młodzieżą z Mirosławca. Odwiedzili m.in. Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu, Dziką Zagrodę w Jabłonowie. Natomiast w Ośrodku Kultury wzięli udział w zajęciach artystycznych, podczas których wykonali ręcznie zdobione drewniane deski do krojenia i wielkanocne zające. Przyjacielska atmosfera której nie dało się nie zauważyć, zaowocowało nowymi znajomościami i wymianą doświadczeń.
Zespół „Mały Haśnik” podczas pobytu w Mirosławcu dał dwa koncert. Pierwszy odbył się w sobotnie popołudnie w sali widowiskowej. Żywiołowy koncert zgromadził pełną widownię, która żywo reagowała na to, co dzieje się na scenie. Nie obyło się też bez wspólnych tańców. 
Drugi zaś koncert odbył się w Kościele parafialnym pw. NP NMP w Mirosławcu, dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Edwarda Matyśniaka. Zespół uświetnił swoją obecnością oraz niesamowitym śpiewem niedzielne nabożeństwo.
Dni Góralskie w Mirosławcu były projektem mającym na celu nawiązanie szerszej współpracy kulturowej i turystycznej pomiędzy regionami, z którymi współpracuje firma Żywiec Zdrój S.A.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ośrodka Kultury w Mirosławcu, przy pomocy i zaangażowaniu p. Andrzeja Pawlukiewicza - Dyrektora Zakładu Żywiec Zdrój S.A. w Mirosławcu, p. Moniki Matlak - Żywiec Zdrój S.A. w Węgierskiej Górce, Burmistrza Mirosławca Piotra Pawlika oraz przychylności władz samorządowych Węgierskiej Górki.
Liczymy na rozwinięcie się współpracy oraz na możliwość zaprezentowania się zespołów działających przy Ośrodku Kultury w Mirosławcu w Żabnicy.

żródło: https://www.facebook.com/O%C5%9Brodek-Kultury-w-Miros%C5%82awcu-259108054110449/?fref=nf&pnref=story

zdjęcia: Joanna Jońska

< powrót do listy

OŚRODEK PROMOCJI GMINY WĘGIERSKA GÓRKA
34-350 Węgierska Górka Os. XX-lecia II RP 12
powiat żywiecki
województwo: śląskie
NIP: 553-22-03-137

tel./ fax +48/33/864-21-87
www.wegierska-gorka.opg.pl
e-mail: wegierska-gorka@opg.pl
Czynny: od pon-pt w godzinach 8.00 - 16.00

projekt i wykonanie

© 2012 Węgierska Górka