Zadzwoń do nas

Dziś jest środa 17 kwietnia 2024 imieniny: Klara, Robert, Rudolf
Dzieciaki na tropie!

„Dzieciaki na Tropie” to tytuł projektu, który zwyciężył spośród 577 projektów zgłoszonych do 9. edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” Fundacja BGK. Projekt złożony przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka znalazł się na liście 60 projektów wyrównujących szanse edukacyjne dzieci wiejskich i z małych miejscowości. Łączna wartość wszystkich projektów wyniesie ponad 780 tys. zł.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu będzie grupa dzieci - zarówno chłopców jak i dziewczynek - w wieku od 2 do 8 lat wraz z opiekunami, rodzicami lub dziadkami. W sumie w projekcie weźmie udział około 40 osób. Celem projektu jest nie tylko rozbudzenie zainteresowania światem przyrody wśród najmłodszych, ale także przypomnienie dorosłym, że obcowanie z naturą daje wiele korzyści edukacyjnych i zdrowotnych, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i przygodą dla całych rodzin. Wspólne spędzanie czasu umocni więzi międzypokoleniowe, dlatego warsztaty oraz planowane wycieczki kierowane będą zarówno do dzieci jak i do ich rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa.

Prócz warsztatów teoretycznych, na których dzieci będą zdobywać wiedzę na temat zwierząt zamieszkujących tereny Beskidu Śląskiego i Żywieckiego,

zaplanowano przede wszystkim warsztaty terenowe, które dadzą najmłodszym i ich rodzicom możliwość poznawania przyrody za pomocą zmysłów. Podczas warsztatów uczestnicy będą poznawać tropy zwierząt, zimową florę i faunę oraz obserwować jak wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Obcowanie z przyrodą jest doskonałą lekcją, podczas której dzieci się nie nudzą, a dodatkowo mogą aktywnie spędzać czas z rodzicami. Warsztaty będą wspaniałą okazją do rozbudzenia wrażliwości na otaczającą naturę i zainteresowania światem przyrody. Część teoretyczna działań nie będzie suchą teorią, lecz prowadzący w atrakcyjny sposób będzie przekazywał wiedzę przy użyciu różnych form pracy z dziećmi w tym konkursów, gier, zabaw. Podczas spotkań plenerowych zdobyta wiedza będzie utrwalana poprzez obserwację, tropienie. Projekt będzie nastawiony na zabawę i działanie, co dla dzieci jest najlepszą formą

nauki i pozwala na łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Zajęcia pozwolą nabyć nowe umiejętności poruszania się w terenie, odczytywania znaków turystycznych, rozpoznawania śladów zwierząt i ich tropienia. Dzięki konkursom prowadzonym w czasie zajęć rozwijane będą zdolności artystyczne uczestników: plastyczne, teatralne, muzyczne. Uczestnicy poznają również ciekawe zabawy i gry, służące nie tylko rozrywce, ale także rozwojowi najmłodszych.

Podsumowaniem projektu będą dwie wycieczki: wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu oraz dwudniowy biwak, podczas którego zaplanowano warsztaty prowadzone przez członków Stowarzyszenia dla Natury WILK, a także podsumowanie projektu oraz wspólną zabawę przy ognisku.

Każde dziecko otrzyma nagrodę za udział w projekcie. Po zakończeniu projektu w Ośrodku Promocji Gminy zorganizowana zostanie wystawa poprojektowa dla mieszkańców gminy obejmująca zdjęcia, prace dzieci i inne.

Projekt rusza w lutym 2017 r. W styczniu będziemy informować o zapisach oraz terminach.

Do zobaczenia!  


Facebook