Kultura
19-03-2017

"Dzieciaki na tropie"

W dniu 12 marca odbyły się pierwsze warsztaty terenowe realizowane zgodnie z projektem "Dzieciaki na tropie" dofinansowanym ze środków Fundacji BGK w ramach 9. Edycji Konkursu Grantowego „Na dobry początek”.

Dzieciaki wyruszyły wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami na wędrówkę w stronę Płonego w Żabnicy. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały leśnym wyprawom - opady śniegu, zimny wiatr , w niektórych partiach las pokryty śniegiem. Uczestników nic jednak nie przestraszyło. Nie przeszkodziło im także w tropieniu śladów dzikich zwierząt. Dzieci zrozumiały, że zwierzęta doskonale maskują się w swoim środowisku naturalnym. Często o obecności zwierząt świadczyły jedynie niewielkie ślady odciśnięte w śniegu. Zima to jedyny czas, gdzie  dzieci mogły się im dokładnie przyjrzeć, bowiem w śniegu tropy były doskonale widoczne. Uczestnicy pod czujnym okiem prowadzącego zajęcia odkryły także inne ślady obecności mieszkańców lasu: obgryzioną korę drzew, odchody czy sierść. Znajdywanie kolejnych tropów dawało im wiele radości, a udało się rozpoznać wiele śladów m.in. jeleni, saren, zajęcy, kun czy lisów. Prowadzący z ogromną uwagą tłumaczył najmłodszym jak wygląda życie zwierząt leśnych. Choć dzieciaki nie napotkały żadnego dzikiego zwierzęcia, zrozumiały że w lesie nie są same, las tętni życiem.

 Wspólna wyprawa na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Dzięki zabawie w „tropicieli” dzieci nie tylko zdobyły nową wiedzę  doświadczenia, ale także spędziły aktywnie czas ze swoimi najbliższymi.

< powrót do listy

OŚRODEK PROMOCJI GMINY WĘGIERSKA GÓRKA
34-350 Węgierska Górka Os. XX-lecia II RP 12
powiat żywiecki
województwo: śląskie
NIP: 553-22-03-137

tel./ fax +48/33/864-21-87
www.wegierska-gorka.opg.pl
e-mail: wegierska-gorka@opg.pl
Czynny: od pon-pt w godzinach 8.00 - 16.00

projekt i wykonanie

© 2012 Węgierska Górka