Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 kwietnia 2024 imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Historia

GMINA WĘGIERSKA GÓRKA

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce sięgają roku 1477, wtedy to dochodzi do zatargów granicznych między królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem, a królem Węgier Maciejem Korwinem. Mówi o tym legenda: Węgrzy, którzy mieli wielki apetyt na Żywiecczyznę, aby nie popełnić krzywoprzysięstwa, świadczyli, że im jest przynależna ziemia, na której klęczą (po uprzednim uzupełnieniu nogawic ziemią z Węgier), rzeczywiście klęczeli na ziemi węgierskiej. Fortel ten się nie udał, a z ziemi z nogawic spodni usypano „górki"” – stąd, według legendy, wywodzi się nazwa Węgierska Górka.

W 1706 roku Franciszek Wielopolski założył u ujścia Żabnicy do Sołyfolwark lokowany na gruntach wsi Cięcina i nazwał go Węgierską Górką.

W 1838 roku Adam Wielopolski założył w Węgierskiej Górce hutę żelaza. Od 1852 datuje się szybki rozwój miejscowości.

W roku 1885 uruchomiono kolej relacji Zwardoń - Żywiec. W Węgierskiej Górce obok huty powstała stacja kolejowa. Kolej umożliwiła dowóz rudy, węgla i łatwiejszy zbyt produkowanych wyrobów.

1 września 1939r. Węgierska Górka stawiła opór hitlerowskiemu najeźdźcy. Waleczną obronę Węgierskiej Górki historycy nazwali Westerplatte Południa. W czasie okupacji liczni mieszkańcy obecnej gminy byli czynnymi uczestnikami ruchu oporu. Wielu z nich przypłaciło to życiem.

Dynamiczny rozwój Węgierskiej Górki nastąpił po II wojnie światowej. Już w latach 50. oddano do użytku kilka bloków mieszkalnych, powstało boisko, basen, liczne zakładowe ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty.
W roku 1962 powstała zawodowa szkoła odlewnicza kształcąca kadry dla miejscowej Odlewni Żeliwa. W następnych latach powstało tu technikum odlewnicze i szkoła wieczorowa.

W 1973 roku Węgierska Górka została siedzibą czterowioskowej gminy (Węgierska Górka, Cięcina, Cisiec i Żabnica). Jako odrębna jednostka terytorialna powstała dopiero w roku 1954, kiedy to z istniejącego przy Odlewni Żeliwa osiedla robotniczego i części wsi Cięcina powstała nowa gromada - Węgierska Górka. Do roku 1973 Węgierska Górka posiadała status osiedla.

Teren należy obecnie do atrakcyjniejszych pod względem turystycznym regionów Polski południowej. Obejmuje obszar 76,38 km2 na którym zamieszkuje 15 073  mieszkańców, tworząc średnia gęstość zaludnienia w wysokości 197 osoby/km2. 


Facebook