Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
Koncert organowy

 W niedzielę 3 lipca w Kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce miało miejsce niezwykłe muzyczne wydarzenie, którym był koncert organowy w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego. To była niezwykła uczta dla duszy... Licznie przybyła publiczność nagrodziła prof. Juliana Gembalskiego owacjami na stojąco.

 

W programie znalazło się wiele znakomitych wykonań:

Johann Gottfried Walther

(1684-1748)

Toccata i fuga in C

 

Julian Gembalski (1950)

Wariacje chorałowe

na temat pieśni kościelnej (improwizacja)

 

François Couperin (1668-1733)

2 fragmenty „Gloria”

z Messe de Paroisses”:

 

Tierce en taille

Dialogue sur lesTrompettes et le Bourdon

 

Johann Sebastian Bach

(1685-1750)

Preludium i fuga D-dur

 BWV 532

 

Julian Gembalski

Improwizacje

 


Prof. Julian Gembalski jest muzykiem, wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Klawesynu. Pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej. Jest  również,  jednym z najwybitniejszych polskich organistów, ale i także znakomitym improwizatorem, wirtuozem łączy więc rolę wykonawcy i twórcy. 

Prof. Julian Gembalski jest laureatem pierwszych nagród Konkursów Improwizacji Fortepianowej i Organowej w Gdańsku oraz Weimarze, a także prestiżowej nagrody "Orfeusz" podczas 38. Festiwalu "Warszawska Jesień. Otrzymał także: Nagrodę im. Wojciecha Korfantego, Nagrodę im. Stanisława Ligonia, Nagrodę im. Juliusza Ligonia, Nagrodę Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", Medal "Pro Ecclesia et Pontifice", przyznany przez Papieża Jana Pawła II, tytuł "Ślązaka Roku", Nagrodę "Śląski Szmaragd" Biskupa Ewangelicko-Augsburskiego.

Julian Gembalski występował z koncertami w niemal całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu nagrań dla radiofonii polskiej, duńskiej i niemieckiej, Telewizji Polskiej, a także płytowych – ok. 30 płyt CD, m.in. seria "Sound of Silesian Organs" (ukazująca się od 1991 r.), z których jedna – "Modlitwa na koniec wieku" - nominowana była do nagrody Fryderyk. We współpracy z Radiem Katowice od wielu lat realizuje cykl audycji pt. "Antologia organów na Górnym Śląsku", w którym zaprezentował brzmienie blisko 60 szczególnie wartościowych instrumentów regionu.

 


Facebook